Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, спроведува летна градежна офанзива во Скопје. Голем дел од работите низ сообраќајниците се одвиваат ноќе. Се работи на асфалтирање на булевар ,,Кочо Рацин“ , пред Црвен крст. Градежните работи ќе се одвиваат без престан 36 часа, со цел во понеделник наутро...
Пилотот Теодор Горичанец направи херојски подвиг, донесувајќи одлука школскиот авион Цесна 150 да го спуши на автопатот Загреб-Равна Гора, кога еден од моторите почнал да откажува. Во авиончето покрај него, се наоѓал и ученик на обука. Поминаа без повреди, а авионот има мало оштетување. За Јурањи ја раскажува...
После ноќните сеанси, паркот во Скопје, кај ресторанот Балканика, изгледа вака: ,, Почитувана младино, ако сте прославувале, другарувале, уживале во Парк, не оставајте свињарник зад себе. Патем, до одморалиштето има чешма, а стаклата од искрените тегли со ајвар ви...
Претседателот Стево Пендаровски, денеска се дружеше со децата кои играат во серијата Зоки Поки , која се снима во режија на Александар Поповски. ,,Детството со сигурност е најубавиот период од сечиј живот. Дружењето со талентираните дечиња, главните ликови од тв серијата Зоки Поки ми беше потсетник дека треба да ја негуваме креативноста уште...
Светскиот рекет број 1 и носител на титулата во Синсинати, Србинот Новак Ѓоковиќ, се пласираше меѓу четворицата најдобри и повторно атакува за титулата, до лани на неосвоениот турнир од него. Ѓоковиќ го декласираше Французинот Лука Пуј(Lucas Pouillе) со 7:6, 6:1 и го закажа дуелот со Данило Медведев од Русија. Новак имаше...
Актерот Питер Фонда почина на 79-годишна возраст по битка со рак на белите дробови, соопшти неговото семејство. Фонда, кој се прослави со легендарниот филм ,,Голи во седло“, снимен во 1969 година, починал во сон во неговиот дом во Лос Анџелес, се вели во соопштението на неговото семејство. Питер Фонда во...
Таблата со натписот на безимениот Воин на коњ, со која за првпат официјално е прецизирано дека станува збор за Александар Македонски е искршена ноќеска. Порталот Нетпрес објави фотографија со искршената табла на која пишува ,, Во чест на Александар Велики, историска фигура која припаѓа на античката Хеленска историја и цивилизација и на...
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, оствари средба со Васил Стерјовски, пратеник со македонско потекло во Собранието на Република Албанија, како и со делегација на политичката партија Македонска алијанса за европска интеграција од Република Албанија. На средбата претседателот Пендаровски изрази задоволство од изборот на Стерјовски, како дел од...
Општина Кавадарци во координација со ЈП „Комуналец“ ОЕ „Паркови и зеленило“ дислоцираа две листопадни дрва од видот ликвидамбар, соопшти градоначалникот Митко Јанчев. Акцијата беше спроведена во рамките на проектот за реконструкција на улицата „7ми Септември“. По изградбата на кружен тек на оваа улица на спојот со улицата...

Последни вести

Избор на авторот

Во Фокусот

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com