Актуелната шампионка на АО , Каролин Возњацки е неочекувано елиминирана во третото коло на турнирот, таа загуби од Марија Шарапова со  6-4, 4-6 и  6-3 . За Шарапова ова ќе биде прво осминафинале на овој турнир по 2016 година , тенисерката од Русија, некогаш прва на ВТА  листата има победено на АО 2008 гоина а три пати  беше полуфиналист во кариерата и тоа 2013, 2006 и 2005 година.