Барселона е домаќин на Ливерпул на првиот полуфинален меч меѓу овие екипи во Лигата на шампионите.

Барселона е неверојатна во ЛШ , има серија од 31 меч без пораз на домашен терен, сака оваа серија да продолжи и против Ливерпул за да има предност пред гостувањето во Англија за седум дена .

Давата тима се во неверојатна серија без пораз од јануари до денес во сите официјални натпреварувања. Меси има 46 гола на 45 одиграни средби сезонава, Салах е играчот од кого се очекува многу на оваа средба кај Ливерпул.

Последен пат овие две екипи се сретнаа 2007 година исто така во ЛШ и победи Барселона како гостин со 0-1. Двата тима се во серија на победи, Барселона има четери на последните пет меча, Ливерпул има пет од пет. Кујперс од Холандија е главен судија на оваа средба која започнува од 21 часот.