Доцна синоќа, долгогодишниот Претседател на Боливија, Ево Моралес, поднесе оставка.

Моралес владееше речиси 14 години, но по последните претседатеслки избори го обвинија за изборна кражба, по што опозицијата и граѓаните почнаа масовни протести.

Во протестите загинаа неколку луѓе, а беа повредени повеќе од 300.

Моралес ги обвини САД за мешање во внатрешните односи во Боливија.