Бракот меѓу македонски полицаец и ирачка мигрантка-љубовна приказна на годината

За повеќе странски медиуми, минатогодишната љубов крунисна со брак меѓу полицаецот од Куманово Боби Додевски и мигрантката од Ирак Нура Аркавази е љубовна приказна за 2016 година.

Првата средба меѓу нив не изгледала како увод во романса. Таа, Ирачанка, меѓу толпа мигранти на граничниот премин Табановце, се обидувала да влезе во Србија , тој, припадник на строгите македонски безбедносни сили, се обидувал да воспостави ред…

Нура Аркавази е курдска муслиманка , а Боби  е православен христијанин, пренесува Франс прес и додава дека набргу, откако се сретнале во март минатата година на калливиот простор околу границата , четири месеци подоцна тие се венчале во Куманово.

Љубов ги спои мигрантката и полицаецот, ја раскажуваат медиумите оваа неверојатна македонско-ирачка љубовна приказна.

Боби се потсетува на тој дождлив ден кога првпат ја видел Нура, додека бил на должност сосема случајно во тоа време, заменувајќи го својот колега.

Нура пак, кога првпат го видела Боби имала висока температура , но се што ја интересирало било дали нејзиното семејство ќе успее да ја помине границата и да го продолжат патот кон Германија. Тоа беше периодот кога балканските земји почнаа да ги затвораат границите.

Останатите полицајци ја упатиле да разговара со Боби, бидејќи само тој го зборувал добро англискиот јазик, а тој веднаш се погрижил таа и нејзината мајка да добијат соодветна медицинска нега и заштита.

На Боби ова му е трет брак, но на новинараите на АФП им раскажал дека кога првпат ја видел Нура , го привлекле нејзините очи во кои видел искрена добрина.

 

Нура е млада и има 20 години, а Боби 35. Тие живеат во Куманово, а нејзиното семејство кое избегало од провинцијата Дијала во Ирак пред налетот на борците на Исламска држава кои го киднапирале нејзиниот татко и барале илјадници долари отштета , кои тие ги немале, се обидува да го продолжи својот живот во Германија.

Нуира вели дека не сонувала ваква судбина дека ќе остане во Македонија, но засега таа со Боби ќе живее во Куманово и не знае дали ќе им се придружат на останатите членови од семејството кои веќе се пристигнати во  Германија.

 

Извор РТС