Вардар и Еурофарм Работник денеска ги добиваат противниците во Лигата на шампионите

Европската куќа на ракометот (ЕХФ) денеска ќе ги одреди групите за новата натпреваруачка сезона во Лигата на шампионите, Македонија со два претставника, Вардар и Еурофарм Работник кој е дебитант во натпреварувањео.

Ждрепката ќе се изврши денеска со почеток од 18 часот , Вардар е во првиот барабан како Европски шампион, вториот наш претставник, Еурофарм Работник е во втората по квалитет конкуренција  и ќе биде сместен во Ц или Д групата.

Натпреварите во групната фаза ќе започнат  во септември .