Уште пред да почне борбата за титулата во Келн, Вардар веќе има голема повод за славење. Петмина членови на Вардар се најдоа во Ол стар тимот, од што четворица играчи и тренерот Роберто Парондо.

Во изборот на ЕХФ што траеше речиси еден месец, а на предлог на тренерите, соработниците на ЕХФ, медиа тимот беа одредени кандидатите. Потоа навивачите гласаа пред апликацијата на ЕХФ. И во тоа гласање доминираа токму нашите играчи.

Од тимот на Вардар во Ол-стар тимот се најдоа четворица ракометари:
Милосављев – најдобар голман
Дибиров – најдобро лево крило
Кристопанс – најдобар десен бек
Чупиќ – најдобро десно крило
Парондо – најдобар тренер

Првпат се случува некој македонски тим да има волку играчи во Ол-стар тимот. По вторпат тренерот на Вардар е најдобар (по Раул Гонзалез), по вторпат во изборот е и Тимур Дибиров.

Голманот Дејан Милосављев ја продолжи традицјата и го наследи Арпад Штербик кој лани беше дел од идеалниот состав.

Ол-стар тим во ЛШ за сезоната 2018/2019
голман: Дејан Милосављев – Вардар
лево крило: Тимур Дибиров – Варддар
лев бек: Микел Хансен – ПСЖ
среден бек: Кентан Мае – Веспрем
десен бек: Даинис Кристопанс – Вардар
десно крило: Иван Чупиќ – Вардар
пивотмен: Хулен Агинагалде – Келце
млад играч: Лудовик Фабрегас – Барселонаи
дефанзивец: Блаж Благотиншек – Веспрем
тренер: Роберто Парондо – Вардар

Фото и текст: rkvardar.mk