Втор пораз на Арсенал во низа , загубија од Вулверхемптон со 3-1 на гости и се одалечија од позицијата четери во Премиерлигата која носи настап во Лигата на шампионите.

Вулверхемптон победи си головите на Невес, Доерти и Јота, за Арсенал погоди Папастатопулос кога намали на 3-1. Арсенал се наоѓа на петото место со 66 бода, Челзи е четврти со 67.