Ајакс е големо изненадување во Лигата на шампионите, полуфинале за младиот тим од Амстердам по победата во Торино со 1-2 .

Јувентус поведе со голот на Роналдо во 28 минута. Ајакс брзо одговори со голот на Ван де Бек по само осум минути игра.

Во вториот дел , малдиот тим на Ајакс го надигра Јувентус и поентираше со голот на Матијс Де Лихт во 67 минута . Ајакс е во полуфинале на ЛШ за прв пат по 1997 година !