Трката за ГН на Бахреин е втора во календарот во Ф1, пилотите на Ферари, Себастијан Фетел и Чарлс Леклерк, беа најбрзи и ја оставија конкуренцијата зад себе на тренингот пред утрешната трка. Поискусниот од двата возачи на италијанската екипа за малку заврши на првата позиција, а зад нив се пласираше бранителот на титулата Луис Хамилтон. Официјалните квалификации се утре, трката за ГН на Бахреин е в недела.