ВИДЕО: Ботас најбрз во квалификациите на Силверстоун

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас е победник на денешните квалификациите за утрешната трка за Големата награда на Велика Британија во Формула 1 шампионатот. Финецот имаше најдобро време, само 6 илјадитинки поспор од него беше неговиот клупски колега Луис Хамилтон.

https://twitter.com/F1/status/1150056889742430208