Валенсија со головите на Гамеиро и Морено во првото полувреме ја ја победи Барселона со 2-1 во финалето на Кралскиот куп на Шпанија , единствениот гол за Барселона го постигна Меси во 73 минута.

Ова е фантастичен резултат за Валенсија токму во годината кога слави јубилеј 100 години од формирање на клубот.