Ракометарите на Вардар со извонреден финиш во првиот дел стигнаа до позитива од пет голови, првите 30 минути ги реализираа со 16-11, во еден момент имаа и 16-10. Милосављев имаше на голот 11 одбрани во првото полувреме.