Кошаркарите на Голден Стејт предводени од Стев Кари  ја запишаа деветата победа во низа , славеа на гости кај Вашингтон 126-118.

Стеф Кари мечот го заврши со 38 поени, Дурент во победата учествуваше со 21 додека Казинс уфрли 17 поени .

Расел Вестбрук стигна до 15.  „трипл-дабл“ сезонава, тој постигна 23 поени, 17 скокови и 16 асистенции и на Оклахома  и донесе победа против Њу Орлеанс со 122-116. 

Резултати на нокешните средби : 

  • Оклахома – Њу Орлеанс 122:116
  • Вашингтон – Голден Стејт 118:126
  • Феникс – Портланд 106:120
  • ЛА Лејкерс – Минесота 105:120.