Кошаркарите на Голден Стејт го совладаа Портланд со 116-94 и поведоа во финалето на Западната конференција.

Блескаше Стеф Кари кој мечот го заврши со 36 поени, шест скокови и пет асистенции, Томпсон постигна26 поени додека Грин мечот пред домашната публика го заврши со 12 поени.

Следниот натпревар с еигра ноќта меѓу четврток и петок.