Шампионот во НБА лигата, Голден Стејт го совлада ЛА Клиперс со 132-125 и стигна до предност од 2-1 во победи во плеј-офот.

Кевин Дурент со 38 поени и Стеф Кари со 21 поен најдобри поединци на натпреварот.


Сан Антонио го совлада Денвер пред своите навивачи со 118-108 и поведоа со 2-1, Филаделфија беше подобра од Бруклин со 131-115 и намали на 1-2 во серијата.