Словенија и Македонија одиграа нерешено 1-1 на „Стожице“ во Љубљана, целтта е остварена, 4 бода од два меча на стартот од квалификациите за ЕП 2020. Барди херој на Македонија со израмнувачкиот погодок во вториот дел.

Словенците искористија една грешка во нашата одбрана и го добија првиот дел со еден предност. Зајц ја матира нашата одбрана во 34 минута по центаршутот на Шпорар.

Енис Барди носи израмнување на Македонија во 47 минута од натпреварот, Алиоски им побегна на чуварите, Барди погоди за 1-1.

Македонија сега има 4 бода, во јуни ни гостуваат Полска и Австрија. На табелата прва е Полска со 6 бода пред Македонија и Израел кои имаат по 4, Словенија има 2, Летонија нема бодови.