Денвер го победи Портланд со 124-98 и е на чекор од конференциско финале, води со 3-2 во победи во серијата прв до четери.

Никола Јокиќ со 25 поени, 19 скокови и 6 асистенции најдобар поединец кај победничката екипа. Милсап постигна 24 додека Мари 18 поени .