Денвер и Торонто со победи израмнија во плеј -оф серијата, Портланд стигна до предност од 2-0 против Оклахома.

Спектакуларен меч одиграа Денвер и Сан Антонио, славеше екипата на Денвер со 114-105 иако имаше негатива на два пати од 19 поени.

Херој кај Деневер, Џамал Мареј со 21 поен во последната четвртина, претходно имаше дури осум промашувања во низа. Србинот, Никола Јокиќ, запиша дабл-дабл учинк, 21 поен, 13 асистенции, додека Мари со 24 и Херис со 23 поени беа меѓу најефикасните на натпреварот.

Резултати, плеј-офф 2019 :

Торонто – Орландо   111:82 ( 1-1 )

Денвер – Сан Антонио         114:105 ( 1-1 )

Портланд – Оклахома           114:94 ( 2-0 )