Вечерва, со натпреварот меѓу домаќинот Бразил и Боливија , вечерва започнува Копа Америка . Домаќинот Бразил е најголемиот фаворит за титулата.

Градови кои ќе бидат домаќини на овој турнир се Рио де Жанеиро, Порто Алегре, Бело Хоризонте, Сао Паоло и Салвадот. Финалето ќе се одигра на легендарната „Маракана“ која е со капацитет од 75.000 седишта.