Торонто поведе со 2-1 во финалната серија против шампионот Голден Стејт во НБА плеј офот за титулата, на третата пресметка тимот од Канада славеше со 123-109.

Дејмонд Грин беше извонредни на оваа средба, му парираше на Стеф Кари кој мечот кај поразената екипа го заврши со 47 поени, недоволни за победа на Голден Стејт. Грин беше двоцифрен во составот на Торонто со 17 поени.