Кевин Дурент од тимот на Леброн го доби признанието за најкорисен играч на „ол-стар“ мечот , за него ова е второ вакво признание во кариерата.

Дурент постигна 31 поен, седум скокови и 2 асистенции, играчот на Голден Стејт по 2012 година по втор пат е МВП.