Лука Дончиќ уште еднаш го потврди својот екстра квалитет, младиот Словенец кој има само 19 години не престанува да ги воодушевува  љубителите на НБА лигата, тој против минесота постигна 29 поени 12 скока и 8 асистенции. 

Резултати од нокешните натпревари во НБА лигата: 

  • Филаделфија- Атланта 121:123
  • Њујорк – Индијана 106:121
  • Торонто – Бруклин 122:105
  • Хјустон – Кливленд 141:113
  • Минесота – Далас 115:119
  • Портланд – Шарлот 127:96
  • Јута – Лос Анџелес 113:95
  • Голден Стејт – Чикаго 146:109
  • Вашингтон – Милвоки 113:106