Меси со два гола ја однесе Барселона до полуфинале во Лигата на шампионите. Барселона славеше со убедливи 3-0 за пласман меѓу четирите најдобри во ЛШ.

Меси го отвори Јунајтед со два гола во 16 и 20 минута, потоа беше рутина во која Кутињо погоди за конечни 3-0. Меси за прв пат погоди на четвртфинален меч по 2013 година. Барселона во полуфиналето ќе игра со подобриот мечот меѓу Ливерпул и Порто.