Кошаркарите на Милвоки запишаа победа против Торонто 108-100 на првиот меч од финалето на Источната конференција.

До победата кошаркарите на Милвоки стигнаа со извонредна игра во последната четвртина, блескаше Брук Лопес кој во последниот период од мечот постигна 13 од своите 29 поени, средата ја заврши со „дабл-дабл“ имаше и 11 скока.