Ајакс им приреди неверојатно уживање на навивачите на арената „Јохан Кројф“ во Амстердам пред почетокот на мечот со Реал Мадрид.

Специјален гостин, пред почетокот на натпреварот, беше виолинистот и диригент Андре Риу кој настапи пред бројната публика на арената во Амстердам. Навивачите „дишеа“ во ист ритам со извидебата на „ Хорот на Евреите“ од операта Набуко од Џузепе Верди…