Торонто за прв пат ја освои титулата во НБА лигата, прославата беше спектакуларна, на улиците се славеше со многу емоции и пиротехнички средства.

Иљадници навивачи во фан зоните во живо го следа финалето а по победата на Торнто пртив Голден Стејт со 114-110 во шестиот натпревар прославата можеше да започне.