Портланд запиша победа на гости кај Денвер со 97-90 и израмнија на 1-1 во полуфиналето на Западната конференција во годишнашното издание не плеј-офот.

Меколум со 20 поени беше најситакнат поединец во составот на Портланд , Кантер и Худ учествуваа со по 15 поени во победата за израмнување во полуфиналната серија.