Португалија е првиот победник во Лигата на нации откако во финалето ја совлада Холандиоја со минимални 1-0 на „Драгао“ во Порто.

Решавачкиот гол е дело на Гуедеш во 60 минута од натпреварот.
Португалија е првата селекција со обезбеден пласман на Европското првенство 2020 година.