Роџер Федерер е легенда во светскиот тенис, тој со победата во Дубаи стигна до стотиот освоен турнир во кариерата.

Федерер во финалето на АТП турнирот во Дубаи го победи Циципас од Грција и му се реваншира за поразот на Австралија Опен. Во продолжение погледнете ги сите победнички поени на сите 100. осовени турнири на Федерер.