Вознемирувачки снимки од фудбалскиот дуел меѓу грчките тимови на ,,Паок“ и ,,АЕК“ го обиколија регионот . Дуелот е прекинат во деведесетата минута заради обидот на сопственикот на Паок да се пресмета со пиштол со еден од судиите.

Иван Савидис, инаку еден од најбогатите Грци и близок пријател на рускиот претседател Владимир Путин, заради поништен гол, па признаен, па пак поништен гол на неговиот тим, дојде до судијата и му порача дека ќа му ја заврши кариерата. Спречен е сериозен инцидент, а полицијата издаде налог за апсење, на Савидис кој носеше пиштол на појасот.

Погласен е службен резултат од 1:0 за Паок.