Украина е нов Светски првак во фудбал за играчи до 20 години. На мундијалот во Полска, Украина во финалето ја победи Република Кореја со 3-1.

Европа победува на Мундијалите во оваа возразсна категорија четири години во низа, Кангин Ли ја доведе Кореја во водство но Украина со головите на Сурпиаха  и Цитајвили направи пресврт за прво место на Светското првенство.

Украина е 11-та земја која го освоила младинското СП, последен победник беше  репрезентацијата на Англија, која го освои  трофејот од 2017 година.

Европа победува на Мундијалите во оваа возразсна категорија четири години во низа, Кангин Ли ја доведе Кореја во водство но Украина со головите на Сурпиаха  и Цитајвили направи пресврт за прво место на Светското првенство.

Украина е 11-та земја која го освоила младинското СП, последен победник беше  репрезентацијата на Англија, која го освои  трофејот од 2017 година.