Фенербахче води по првото полувреме со 1-0 против Зенит, голот го постигна Слимани во 21 минута.

Елиф Елмас натпреварот го започна од првата минута а доби шанса во почетниот состав во последен момент.Нашиот репрезентативец е еден од најдобрите поединци на мечот кај Фенербахче.