Луис Хамилтон победи на трката за ГН на Шпанија , неговиот клупски колега Ботас втор, ова епетти пат сезонава двоецот на Мерцедес да има „еден – два“ победа сезонава во Формула 1, Мерцедес има пет од пет !

Хамилтон има три победи сезонава, Ботас две, Мерцедес доминира и засега е убедливо најдобар тим во Ф1 сезонава. Хамилтон е прв со 112 бода пред Ботас со 106, Ферстапен е трет со 66 бода по пет трки сезонава.