Интересна трка за ГН на Монако во Форумула 1 шампионатот, победи Луис Хамилтон од Мерцедес пред Фетел од Ферари и Ботас од Мерцедес.

Победничкото време на Хамилтон , 1:48.28, со овој триумф тој има 17 бода повеќе од клупскиот колега Ботас и 55 предност во однос на Фетел од Ферари.