Холандија е втор финалсит во „Лига А“ од Лигата на нации на УЕФА откако во второто полуфинале во продолжетоците ја совлада селекцијата на Англија со 3-1.

Рашворд ја доведе Англија во водство по 32 минути игра од пенал. Холандија израмни преку Де Лихт во 68 минута.

Во продолжението, Вокер постигна авто гол во 97 минута, Промс ги постави конечните 3-1 во 114 минута од средбата.

Фианлето, Португалија – Холандија се игра в недела во Порто на „Драгао“.