Атланта му го нанесе четвртиот пораз на ЛА Лејкерс на последните пет меча во НБА и ја продлабочи кризата на екипата од Лос Анџелес.

Атланта славеше победа против Лејкерси со 117-113, најефикасни кај победничката екипа Јанг и Џонсон со по 22 поени. Леброн Џејмс запиша „трип-дабл“ за Лејкерси со 28 поени, 11 скока и 16 асистенции.

Резултати:

  • Мемфис – Сан Антонио 107-108
  • Њу Орлеанс – Орландо 88-118
  • Филаделфија – Бостон 109-112
  • Голден Стејт – Јута 115-108