Новак Ѓоковиќ го победи Стефанос Циципас со 2-0 на Мастерсот во Мадрид од серијата 1000, а за Ѓоковиќ ова е трета титула на овој турнир.

На Новак му беа потребни 90 минути да го победи Циципас , и покрај поразот, тенисерот од Грција одигра добар меч. За Ѓоковиќ ова беше 74 титула во кариерата, 33 на Матсерс турнирите со што се израмни со Надал.