Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, обезбеди финале на Мастерсот од серијата 1000 во Мадрид.

Ѓоковиќ се намачи против Тием и во два тај брејка славеше победа со 2-0. Противник на Ѓоковиќ во финалето ќебиде подобриот од мечот меѓу Надал и Циципас.