ВИМБЛДОН 2019: Денеска се испишува историја на најпрестижниот турнир

Денеска се играат осминафиналните дуели на Вимблдон, за прв пат во историјата на „Open era“ во оваа фаза од натпреварувањето ќе има повеќе тенисери постари од 30 години а помалку под оваа возрасна граница.

Ѓковиќ, Федерер, Надал, Баутиста,Паир, Вердаско, Кукушкин, Квери и Соуса се потрудија да испишат историја која досега не се случила на Вимблдон.

Во осминафиналето има само двајца помлади од 27 години, Матео Беретини (23) и Уго Умберт (21) кои се среќаваат со топ фаворитите, Федерер  и Ѓоковиќ.

Интересно е тоа што само четворица од топ 10 фаворитите се во осминафинале, Ѓоковиќ, Федерер, Надал и Нишикори.