Во средата вечерта силно невреме направи пустош на Халкидики.

Шест лица загинаа, повеќе од 100 се повредени, а исчезна рибар во Неа Каликратија.


Двајца туристи загинаа во Неа Плагија, по паѓањето на покривот во една таверна. Животот го загубија една 54-годишна Романка и нејзиното 8-годишно дете.

Другите два смртни случаи се случија во близина на Потидеа Палас откако врз 39-годишен руски турист и неговиот двегодишен син паднало дрво.

Останатите двајца мртви биле пронајдени во Созопол, Халкидики, во превртено возило, а загинал постар чешки пар.

Штетите што ги направи невремето се огромни.