Голем пожар избувна во вековната катедрала Нотр Дам во Париз. На социјалните мрежи се појави видео од кое се гледа густ црн чад и оган.

Катедралата е стара 8 века.

Возможно е пожарот да го предизвикале работници во текот на реновирањето, пренесуваат странски медиуми.

Фото:АФП