Десетина мртви и многу повредени во експлозија во метро во Санкт Петербург

Најмалку десетина мртви и повеќе десетици повредени е билансот од страотната експлозија во подземната железница во рускиот град Санкт Петербург во еден од вагоните на возот што сообраќал  на градските линии. Кремљ соопшти дека Претседателот Путин наредил целосна истрага и дека не е исклучена можноста од терористички напад. Фотографиите на социјалните мрежи прикажуваат разбиена врата на вагонот во кој се случила експлозијата, а има и фотографии од крвави ранети луѓе како лежат на подот.

В метро Санкт-Петербурга произошел взрыв, есть пострадавшие http://ift.tt/2nA422J 

View image on Twitter
Видеото е направено по експлозијата и на него се гледа дека станицата од подземната железница е зачадена од експлозијата.