Фенербахче го совлада Зенит со 1-0 на првата средба во нокаут рундата во Европа лигата.

Решавачки беше голот на Слимани во 21 минута од натпреварот. Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас играше од првата до 72 минута. Реваншот се игра на 21 февруари.