Жестока кавга на Дачиќ со дипломатската претставничка на Косово во САД(видео)

По завршувањето на седницата на Советот за безбедност на ОН на тема Косово по последните апсења и немири, српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ влезе во жестока расправија со косовската амбасадорка во САД, Влора Читаку.

Таа го испровоцира со својот говор во кој рече дека Косово е деколонизирано од Србите.

Дачиќ збесна и почна да вика на цел глас во салата на ОН, а тоа со својот мобилен телефон го снимил косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли.

Behgjet Pacolli@pacollibehgjet

Читаку одлично зборува српски јазик, но таа во расправата со Дачиќ зборуваше на англиски, бидејќи одбива да го користи српскиот јазик.

На социјалните мрежи реагираше и таткото на Новак Ѓоковиќ, кој потекнува од Косово.

,,U redu da se smejete. Pokažite mi vaš jedan spomenik iz tog perioda, pa ću i ja da se nasmejem“-напиша Ѓорѓе Ѓоковиќ на Твитер.

Djordje Djokovic @DjordjeDj

Dačić: “Gospođo Čitaku, nije u redu da se smejete, pokažite mi jedan vaš spomenik iz tog perioda pa ću i ja da se nasmejem”. pic.twitter.com/OmgS6IDFvW4064:30 PM – Jun 10, 2019Twitter Ads info and privacy

1