Земјотрес во Албанија почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,1 степен , околу 17 и 30  часот ја погоди Албанија.

Епицентарот е на 38 километри од Тирана , а се почувствува во повеќе места во Македонија и на Косово.

Жителите на Скопје реагираат ддека околу 17 и 40, во повисоките катови е почувствуван земјотрес.

Деновиве во Албанија има серија земјотреси, но за среќа ниту еден не предизвика материјална штета , а нема ниту повредени.