Зинедин Зидан има намера да направи чистка во составот на Реал, тоа би можело да отвори пат за Елиф Елмас да им се приклучи на „кралевите“.

Според медиумите во Шпанија дури девет играчи се на излезна врата кај Реал, Зидан наводно не смета на Бејл, Навас, Иско, Марсело…

Французнот на клупата на Реал сака да направи тим по своја мерка за следната сезона, многу медиуми највија дека „кралевите“ имаат интерес да го видат Елиф Елмас во своите редови, ако се случи најавената чистка кај Реал се отвара можност за македонскиот репрезентативец и член на Фенербахче да ја смени клупската средина.