Урсула фон дер Лајен, германска министерка за одбрана, членка на ЦДУ, пријателка и соработничка на Ангела Меркел, е олицетворение на конзервативните демохристијански вредности кои ги застапува нејзината партија и Европските народни партии , како најсилна политичка групација во Европа.

Таа е мајка на 7 деца, а од 1986 година е во брак со лекарот Хајко фон дер Лајен.

Како поранешна министерка за семејство и брак во Германија, постојано беше на насловните страници со своето големо семејство, кое е голем љубител на животни.

Die Familie von Niedersachsens Sozialministerin Ursula von der Leyen (CDU, 2.v.l.) steht am Montag (09.01.05) in Ilten waehrend eines Fototermins im heimischen Garten: Victoria mit Pony Ariadne, Ursula, Ziege Olympia, Sophie, Egmont, Gracia auf Pony Ranja, Ehemann Heiko, Johanna, David und Donata mit Ziege Amei (v.l.).Foto: Jochen Luebke/ddp

Урсула е мајка на 7 деца: Давид, Марија, Софија, Егмонт, Јохана, Грација и Викторија. Сопруга на Хеико фон дер Лајен, професор и лекар. 

Урсула фон дер Лајен е изборот за нов претседател на Европска комисија по тридневни преговори на лидерите на земјите членки, Таа доаѓа на местото на Жан Клод Јункер.