Дождот беше во фокусот на вниманието на Индијан Велс , не дозволи да се одиграат натпреварите од 3 и 4 коло предвидени за деветиот натпреварувачки ден на Мастерсот од серијата 1000.

Мечот меѓу Ѓоковиќ и Колшрајбер беше прекинат во првиот сет поради силен дожд а беше одигран само еден гејм, мечот ќе продолжи вечерва во 22 часот .

На деветиот натпреварувачки ден, предвидено е да настапат Надал, Федерер кој се среќава со сонародникот Вавринка и Нишикори .