Историски успех за Македонија, за првпат на Европското фудбалско првенство!

Македонската фудбалска репрезентација испиша историја во Тбилиси.

Ја победи Грузија со 0:1 и се пласираше за Европското фудбалско првенство кое се игра идната година.

Победничкот гол за Македонија го даде Пандев во второто полувреме.